У 2022 році Хмельницький обласний художній музей започаткував новий мистецький проєкт «Кабінет графіки», який мав на меті ознайомити відвідувачів з одним із найдавніших різновидів мистецтва, назва якого походить від грецького слова «grafo», що в перекладі означає «пишу, дряпаю, малюю». Графіка оперує штрихами та лініями, чорним та білим, світлом та тінню. Саме з лінії та штриха почалася історія візуального мистецтва.
З точки зору процесу, технік й технологій виконання, графіка – найконсервативніший вид візуального мистецтва.
У добу цифрових технологій графіка повертає відчуття фізичної присутності руки, часу і матеріалу. Саме еволюція та трансформація цього виду мистецтва підштовхнули нас на реалізацію проєкту «Кабінет графіки», який стартував виставкою «Спорідненість» (діяла у ХОХМ до 10 лютого 2022 року), що репрезентувала творчість добре знаної в мистецькому просторі Поділля родини Михайла та Тараса Андрійчуків.
Наступною у цьому проєкті стала виставка «Вперед у минуле. Георгій Верейський. Графіка 1890-1930-х рр. З фондів ХОХМ», відкриття якої відбулося 17 лютого 2022 року. Вона діяла лише тиждень: повномасштабне вторгнення змусило Хмельницький обласний художній музей, як і всі інші музеї України, зупинити експозиційну діяльність. Твори з нашої колекції були убезпечені, а музей переформатував свою діяльність.
Саме тому ми прийняли рішення відновити експозицію, дати їй друге життя і, відповідно, можливість поціновувачам мистецтва досконало оглянути твори визначного художника-графіка ХХ століття Георгія Верейського, і наразі презентуємо виставку «Вперед у минуле – 2. Георгій Верейський. Графіка 1890-1930-х рр. З фондів ХОХМ». Враховуючи те, що серед 4 тисяч графічних експонатів у колекції нашого музею – 1718 графічних аркушів авторства Георгія Верейського, експозиція робить спробу максимально представити різноманіття технік, у яких працював майстер. Це доволі складне завдання, адже немає техніки, в якій би митець не спробував свої сили. Працював пером, свинцевим, італійським та літографським олівцями. У малюнок пером вносив розмивку тушшю, використовував кольорові олівці, змішану техніку акварелі з графітом або туші з кольоровими олівцями. Згодом опанував і різноманітні техніки друкованої графіки, у яких досягнув високих вершин.
Експозиція презентує твори Георгія Верейського періоду 1890-1930-х років. Початок ХХ століття характеризувався буремним сплеском і розвитком різних стилів, експериментами, творчою свободою, викликаною суспільно-політичними змінами. Тому графіка цього часу дуже багата і на стильову і образну різноманітність.
У добу візуального шуму графіка Георгія Верейського повертає рідкісну якість – повільне споглядання. Її сила не в ефекті, а в концентрації. Саме тому образи залишаються в пам’яті: як тихий, майже непомітний стан внутрішньої рівноваги, який сьогодні став справжньою розкішшю.